A Grundfos azért lett a világ egyik legnagyobb és legpatinásabb márkája, mert olyan szivattyúkat gyárt, amelyek képesek arra, hogy hibátlanul kielégítsék a vásárlók igényeit. Nem olcsó, hanem ár-érték arányában egyedülálló szivattyúkat szerelnek össze a gyártó több tucat nemzetközi üzemeiben.
Honnan indult a Grundfos?
Ahogy sok más elismert márka, úgy a Grundfos is azért jött létre, mert tulajdonosa felismerte a piaci rést; és persze a kedvét nemcsak a kalandvágy, hanem egy kis dac is meghozta.
Amikor 1945-ben a Bjerringbro vállalat egy automata vízművön dolgozott, akkor a céget alapító Poul Due Jensen arra a megállapításra jutott, hogy bármennyire is keresik a megfelelő elektromos szivattyút, hiába, mivel egyik lehetséges típus sem nyerte el a tervezők tetszését.
Jensen ezért úgy döntött, hogy kifejlesztenek házon belül egy berendezést, amelynek később a Foss 1 nevet adták. A kisméretű dugattyús talajvíz-szivattyúval hét méter mélyről is ki tudták nyerni a vizet, és a szerkezet olyan megbízható és népszerű lett, hogy a "disznónak" keresztelt termékből összesen 26 darabot szereltek még össze.
A Grundfoss (két s-sel) eredetileg a Bjerringbro divíziója volt, azonban a 60-as években megalakult a független vállalat, amely már csak a szivattyúk gyártására specializálódott. Ekkor tűnt el a márkanévből a fölösleges s betű.
A cég Norvégiába és Németországba is nagyüzemben szállította a szivattyúkat, az első külföldi üzemüket pedig az utóbbi országban, a dán határhoz közeli schleswig-holsteini városkában, Wahlstedtben építették fel.
Forradalmi szivattyúk
A Foss 1 után a dán gyártó felpörgette a fejlesztést, és az azt követő években, évtizedekben folyamatosan rukkolt elő egyedi és minőségi termékekkel.
Az első centrifugális típust 1952-ben állították elő, az első hét méternél mélyebbre is leérő szivattyú pedig a Dybfoss BP volt. Az első keringetőszivattyúnak a VP 32 nevet adták, amelynek olyan megbízható, rozsdamentes csapágyrendszere volt, hogy a típust a mai napig használják.
A merülőszivattyúk gyártása 1962-re datálható, az első víz alá meríthető motorok pedig 1974-ben kerültek piacra. A szennyvízszivattyúk 1984-ben debütáltak, a híres MGE motor kifejlesztésére pedig 1993-ben kerítettek sort.
A Grundfos-nál szinte minden évre jut valami történelmi tett, azonban a vállalat nemcsak a minőségben alkot maradandót.
Élenjár az oktatásban és az esélyegyenlőségben is
A dán gyártó kiemelt figyelmet fordít munkatársainak oktatására, és már 1962-ben elindítottak egy oktatási programot az alkalmazottaknak.
A dolgozók esti iskolákban tanulhatnak, és a mindennapokban is fontos szerepet kap az esélyegyenlőség megvalósítása. 1968-ban a Grundfos volt az első olyan dán cég, amely külön akadálymentesített műhelyt alakított ki.
1975-ben pedig a Poul Due Jensen Alapítvány is megszületett, amely a vállalat többségi tulajdonosa is egyben, és kiemelt figyelmet fordít a fejlesztésekre, terjeszkedésre és az új befektetésekre.