Barion Pixel

A webhely tartalmának megjelenítéséhez és a felhasználói élmény javításához cookie-kat használunk. 

A telefonos megkereséseket jelenleg ügyfélszolgálatunk nehezen tudja fogadni. Kérjük a szivattyubolt@szivattyubolt.hu e-mail címre írják meg érdeklődéseiket!

Igyekszünk a lehető leggyorsabban válaszolni!

Megértésüket köszönjük!

Elfogadom

A csavarszivattyú működése

A csavarszivattyú a térfogat-kiszorításos szivattyú talán legismertebb fajtája, aminek mind a felépítése, mind pedig a működésének elve igen egyszerű: Ez nem is csoda, hiszen a feltalálása az ókorra tehető, amikor csupán a legelemibb fizikai ismeretek birtokában, és a rendelkezésre álló legalapvetőbb anyagokból kellett többek között a modern mezőgazdaság alapját jelentő öntözést megoldani.

A csavarszivattyú felépítése

Mielőtt a csavarszivattyú működésének részleteibe belemennénk, érdemes a készülék felépítését is megvizsgálni. Maga a berendezés két fő elemből áll, ezek az állórész, azaz a stator vagy csavarház, valamint a forgórész, vagyis maga a csavar. Az orsók száma szerint a csavarszivattyúkat két nagy csoportba sorolhatjuk: léteznek az úgynevezett egyorsós, valamint a háromorsós szivattyúk. A stator belső felülete általában gumiból, vagy egyéb, deformációra képes anyagból készül, míg a csavarhoz, ami viszonylag nagy terhelésnek van kitéve, edzett acélt, vagy egyéb kopás- és saválló ötvözeteket használnak.

A csavarszivattyú működése

Az egyorsós csavarszivattyú esetében csupán egyetlen csavar végzi a folyadék továbbítását. Az orsó lehet egybekezdésű, míg a csavarfelület kétbekezdésű – ez számít a gyakoribb változatnak. Az egyorsós szivattyúk egy másik változata, amikor a csavar kétbekezdésű, a ház csavarfelülete pedig hárombekezdésű.
A szélesebb körben elterjedt háromorsós csavarszivattyúknál, mint ahogy a nevük is mutatja, három, egymással párhuzamosan szerelt csavar dolgozik egyszerre. A középső orsó az úgynevezett hajtó, vagyis ez forgatja a két szélső tömítőorsót, amik viszont így tehermentesítik is középső orsót. 
Ezeknél a csavarszivattyúknál a folyadék mozgatása azon az elven történik, hogy a statorban az orsók forgás közben egymásba kapcsolódnak, és a közéjük kerülő anyagot tengelyirányban, viszonylag egyenletes sebességgel továbbítják.

A csavarszivattyú tulajdonságai

A csavarszivattyú egy meglehetősen egyszerű gép, aminek a folyadékhozama egyenletes. Kis átmérővel rendelkezik, sőt, méretre sem terjedelmes. További előnye, hogy szinte zajtalan, és az igen hosszú élettartama miatt rendkívül költséghatékony. A csavarszivattyú továbbá önfelszívó, és ahogy az orsók hosszát növeljük, úgy egyre nagyobb nyomást érhetünk el velük.

A csavarszivattyú alkalmazási területei

A csavarszivattyú talán az egyik legelterjedtebb készülék, amit számos feladatra alkalmazhatunk. Megtalálhatóak a ház körül, ahol befoghatjuk őket öntözésre, locsolásra, de az ásott vagy fúrt kutakból történő vízkiemelésre is kiválóak. Ennek a készüléknek az egyik legfontosabb tulajdonsága az, hogy szinte bárminemű folyadék esetében használható, legyen az szennyvíz, viszkózus, hígabb vagy netán darabos folyadék, de akár szálas anyagot is tartalmazhat. Ebből természetesen az is következik, hogy az ipar szinte valamennyi területén találkozhatunk ezekkel a berendezésekkel, a szennyvízelvezetéstől a papíriparon át az élelmiszergyártásig, de a mezőgazdaságban is jól bevált.

Tartalomhoz tartozó címkék: blog