kerti szivattyú
Ne hagyja veszni az értékes esővizet!
Ne hagyja veszni az értékes esővizet!
Az idei tavasz és nyár mondhatni szokatlan mennyiségű csapadékot hozott magával. A napi szinten előforduló, rendkívül intenzív esőzések természetes vizeink vízszintjét is jelentősen megemelték, de minden bizonnyal az esővízgyűjtők is rég megteltek már. Az értékes vizet vétek lenne elpazarolni, a kerti szivattyú ugyanakkor az elárasztott pincék esetében is rendkívül jól jöhet.
Öntözés a kertben? Szivattyúval az igazi!
Alapvetés, hogy csapvízzel kertben nem öntözünk: sem veteményest, sem pázsitot, sem sokszínű szép virágot. Az ok rendkívül egyszerű: nem költséghatékony, sőt, még környezetkímélőnek sem mondható az, ha a lakásból visszük a vizet.
Szivattyúk a kert öntözéséhez
Itt a nyár; ebben az időszakban a kerti növények öntözése fokozottan fontossá válik, hiszen azok vízigénye megnő. A kerti csapból nyerni a locsolóvizet nap mint nap viszont költséges megoldás; sokkal olcsóbb módszereket is találhatunk, például összegyűjthetjük az esővizet egy hordóban, de egy kutat is ásathatunk vagy fúrathatunk, és onnan szivattyúzhatjuk a vizet. Utóbbi költsége attól függ, milyen mély kútra van szükség (hol találunk talajvizet), illetve milyen célra szeretnénk vizet nyerni belőle, tehát például csak öntözésre vagy háztartási használatra is. A kútból a vizet szivattyúval nyerhetjük ki az öntözéshez.
A szivattyúk története 3.
Az önfelszívó szivattyúk típusainak felhasználása
A legszélesebb körben elterjedt önfelszívó szivattyú-típusok a külső ejektoros önfelszívó szivattyúk. A SIHI-szivattyúkat is sok helyen használják, de elsősorban üzemekben, ahol nagy teljesítményre, masszív felépítésre, és biztos üzemi indulásra van szükség.
A szivattyúk története 2.
Az önfelszívó szivattyúk
Az önfelszívó szivattyúk rendkívül népszerűek napjainkban a különféle háztartási és ház körül feladatok ellátásában. Kiválóan alkalmasak locsolásra, a házi vízművekben való beépítésre, és igen magas hatékonysággal működnek.
Szivattyúk az esővíz felhasználásához
A csapadékvíz begyűjtésével és különböző célokra való felhasználásával sokat megtakaríthatunk a vízszámlánkon. Az esővizet felhasználás előtt azonban meg kell szűrni. Mindenképp helyezzünk a tartályra egy rácsot, amely távol tartja a faleveleket, ugyanis azok a vízbe kerülve és ott elrothadva rontják annak minőségét.
Merülő- és felszíni szivattyúk a kert öntözéséhez
A kert öntözéséhez választhatunk merülő- vagy felszíni szivattyúkat is. Előbbieket működtetéskor a szivattyúzandó vízbe kell merítenünk, ezért nevezik búvárszivattyúnak is. Mivel a berendezés elektromos részei egy vízhatlan házban kapnak helyet, a búvárszivattyú használata teljesen biztonságos. A merülőszivattyú felnyomja a vizet az adott szállítómagasságba.
Szivattyúk speciális felhasználása 1. - mesterséges és természetes tavak
Kerti tavak kezelése
Azon, hogy egy kerti tó működésébe milyen mértékben érdemes beleszólni, régóta folyik a vita, ami kiegyenlítetten ma is tart, ugyanakkor – anélkül, hogy el akarnék dönteni a vitát - néhány körülményt érdemes megfontolni.
Egy speciális szivattyú: a Norton-kút
A Norton-szerkezettel készült szivattyúk jellegzetes formájukról ismerhetőek fel, biztos, hogy sokan vagyunk, akik láttunk már ilyen kutat falusi utcákon, házak udvarán. Régi városok felújított óvárosi részein is gyakran feltűnnek ezek a hagyományos víznyerő szerkezetek. A vaskútnak is nevezett szerkezet elsősorban vízkitermelésre szolgál, vert és fúrt kutaknál alkalmazzák.
Milyen szivattyút válasszunk a kerti kúthoz?
A kutakból való öntözés egyre népszerűbb, hiszen ez a megoldás jóval olcsóbb, mintha vezetékes vizet használnánk. A víz az ásott vagy fúrt kútból való kinyeréséhez egy szivattyúra is szükség van, de nem mindegy, milyen típust választunk. Figyelembe kell venni többek közt a kút fajtáját: más-más szivattyú kell egy ásott, egy kis (4-6 cm) átmérőjű fúrt és egy nagy (11 cm-nél nagyobb) átmérőjű fúrt kúthoz.