Barion Pixel

A webhely tartalmának megjelenítéséhez és a felhasználói élmény javításához cookie-kat használunk. 

A telefonos megkereséseket jelenleg ügyfélszolgálatunk nehezen tudja fogadni. Kérjük a szivattyubolt@szivattyubolt.hu e-mail címre írják meg érdeklődéseiket!

Igyekszünk a lehető leggyorsabban válaszolni!

Megértésüket köszönjük!

Elfogadom

Egy speciális szivattyú: a Norton-kút

A Norton-szerkezettel készült szivattyúk jellegzetes formájukról ismerhetőek fel, biztos, hogy sokan vagyunk, akik láttunk már ilyen kutat falusi utcákon, házak udvarán. Régi városok felújított óvárosi részein is gyakran feltűnnek ezek a hagyományos víznyerő szerkezetek. A vaskútnak is nevezett szerkezet elsősorban vízkitermelésre szolgál, vert és fúrt kutaknál alkalmazzák.

Ez egy meglehetősen régi megoldás a vízkiemelés elvégzésére, de mivel megbízható és masszív szerkezet valamint az anyagát tekintve is tartós, ezért egyre gyakrabban láthatjuk, hogy köztéri vízellátás megoldására újra ezt alkalmazzák. Igen közkedvelt olyan családi házak, tanyák udvarán is, ahol szívesen térnek vissza a hagyományos megoldásokhoz, illetve illik az udvar képébe, eszközei közé. Díszkútként is megállja a helyét.

 

A Norton-kút szerkezete és működése

Ez a szivattyúféleség egy öntöttvas dugattyú hengerből, egy fel-le mozgó karból és egy vízkivezető csőből áll. Olyan helyeken alkalmazzák, ahol a talajban a vízszint nincs mélyebben, mint 8 méter. A kúttestet (szivattyúhenger) úgy szerelik fel, hogy a vízszint alá érjen, és a henger alsó vége tömített. A lezárt alsó végen pillangószelep vagy rézgolyó van, amely a kar lenyomására nyit, felhúzására pedig zár. A szelepet nem a kar felemelése, hanem a víz nyomása nyitja meg (ugyanígy, ha rézgolyó van, azt a víz nyomása emeli), emiatt nyitáskor a víz beáramlik a kúttestbe.

A kar folyamatos fel és le mozgatásával a kúttestben felgyűlő víznek akkora nyomása lesz, hogy a fölösleg „kénytelen” a vízkivezető csövön távozni.

 

A Norton-kút paraméterei

A Norton-szivattyúk maximális szívási mélysége 8 méter, vannak kisebb típusok, amelyek ennyit sem tudnak. A vízkitermelés teljesítménye függ a munkahenger vastagságától (dugattyúméret), és a nyomástól is.  A dugattyú mérete 65 mm és 130 mm között változik, de vannak ennél nagyobb átmérőjűek is.

A kút teljesítményét egyébként a forgalmazók a lehető legváltozatosabb paraméterekkel adhatják meg: liter/löket, liter/perc, m3/h (azaz köbméter/óra) stb.

A Norton-kút vízkivezető csöve gyakran menetes, így tömlőt is lehet hozzácsatlakoztatni, aminek a segítségével akár a víz magasabbra emelése, akár öntözési célokra való alkalmazása is megoldható.

A hagyományos Norton-kút alapanyaga öntöttvas, de a modern – elsősorban esztétikai célokat szolgáló – változatokat nemesacélból, öntöttvas és alumínium (pl. kúttalp) alkatrészekből vegyesen, esetleg acél alkatrészekből készítik. Általában festik a henger és a kar külső felszínét, ez egyrészt esztétikus, másrészt óv a rozsdásodás ellen.

A Norton-vaskút elektromos szivattyúval is felszerelhető. A szivattyú teljesítményét nem csak a víz üzemi szintjéhez kell igazítani, hanem az emelőmagasságot is alaposan figyelembe kell venni, mert ha pl. nem veszünk figyelembe esetleges vízszintes szakaszokat, az nagyon nagy arányban ronthatja a szivattyú hatásfokát. A szivattyú méretét annak megfelelően válasszuk meg, hogy mi a kiemelt vízzel a cél, hiszen nem mindegy, hogy helyben felhasznált vagy tömlővel továbbított víz nyomását kell tudnia kiszolgálni.

Tartalomhoz tartozó címkék: blog Kerti szivattyú Szivattyú