Házi vízmű
Mire jó a házi vízmű?
Egy családi háznál számos vízkezelési, víztárolási, vízmozgatási (szivattyúzási) feladat van, amelyet érdemes az energiatakarékosság, és a kiépítés alacsonyabb költségei miatt egy rendszerbe foglalni.
A házi vízmű működése
A házi vízmű legfontosabb elemei a szivattyú, az általában egy gumimembránnal szerelt légtartály, illetve a nyomáskapcsoló. A légtartály feladata az energia tárolása. Így, ha csak kisebb mennyiségű vizet szeretnénk vételezni, például innánk egy pohár vizet a konyhában, a szivattyúnak emiatt nem kell beindulnia, hiszen ezt a mennyiséget a sűrített levegő egyszerűen felnyomja a tartályból. Ennek köszönhetően a szivattyúnak nem kell folyamatosan ki-bekapcsolódnia, amivel energiát és így pénzt spórolunk. Illetve, a berendezés „pihentetésével” arról is gondoskodhatunk, hogy az minél tovább működjön problémamentesen, ne hibásodjon meg vagy menjen tökre idő előtt.
Házi vízművek a háztartás vízellátásához
A házi vízmű feladata automata módon biztosítani a háztartás vízellátását a talajvíz, az esővíz, a ciszternavíz vagy a kútvíz hasznosításával; gondoskodni az öntözővízről, illetve a víztároló tartályok és medencék feltöltéséről. A házi vízművek előnye, hogy egyszerűen és olcsón telepíthetők, és rugalmasan alkalmazhatók. A berendezés legfontosabb alkalmazási területe a házi vízellátás – a talajvíz, az esővíz vagy a háztartási víz hasznosítása ugyanis sokkal költséghatékonyabb megoldás a drága vezetékes ivóvízhez képest. Ha csak a mosógép működtetéséhez, illetve a vécétartály öblítéséhez használjuk az így nyert vizet, már úgy is rengeteget spórolhatunk. A házi vízművek az automatikus öntözés megvalósítására is kiválóan alkalmasak.
Hidrofortartály házi vízművekhez
A házi vízművekhez használt hidrofortartály feladata, hogy csökkentse a szivattyú beindításakor keletkező, a szivattyú nyomóoldalán található rendszerre gyakorolt nyomásütést, amennyiben a szivattyú nem lágyindítású; illetve átmeneti tárolóként is működik. Ez utóbbival segít elkerülni, hogy kis mennyiségű kiengedett víz esetén is beinduljon a szivattyú, mivel a vízzel együtt távozó nyomásra reagálva a nyomáskapcsoló azonnal beindítja a rendszert.