A hasonló készülékek merülő emelőmagassága általában 6-9, illetve egyes típusoknál 11 méter; a speciális mélykútszivattyúk viszont akár 50-400 méterről is ki tudják szivattyúzni a vizet.
Elárasztásos öntözés és öntöző szórófejek meghajtása
A kisteljesítményű merülő szivattyúkat elárasztásos öntözésre, 4-5 méteres mélységű kutakból vagy felszíni természetes vizekből való víznyerésre használhatjuk. A magasnyomású merülőszivattyúk már öntöző szórófejek meghajtására is alkalmasak melyeknek a nyomás igénye 2 és 4 bar közötti. A mélykútszivattyúkkal kisebb mélységből nagy nyomással öntözhetünk. Az úszókapcsolónak köszönhetően a legtöbb merülőszivattyú automatikusan működik, de ezek általában nem férnek be fúrt kutakba. Kisebb átmérőjű, 90-110mm-es kutakba a Grundfos SQ családját
vagy a kedvezőbb árú Aquqlift/Jiadi 75
típusokat ajánljuk, míg 120-150mm-ig pl. a Pedrollo 4Block és 4SR típusait ajánljuk
Öntözés felszíni szivattyúval
A kertet felszíni szivattyúval is öntözhetjük, amelyet nevéből adódóan a felszínre telepíthetünk. A berendezés egy szívócsövön szívja be a vizet, és egy nyomócsövön keresztül továbbítja. Előbbinek tömítettnek kell lennie, ellenkező esetben ugyanis levegő kerülhet a szivattyúba, ami csökkenti a teljesítményét. Felszíni szivattyúk használatánál ügyeljünk arra, hogy azok ne járjanak hosszú ideig elzárt csap mellett, illetve ne szivattyúzzunk velük olyan folyadékot, amiből apró szemcsék juthatnak a készülékbe. Amennyiben homokos víz jön a víznyerőhelyről, a felszíni szivattyút lássuk el homokszűrővel.
Hová helyezzünk homokszűrőt
Amennyiben nyomáskapcsolót használunk a szivattyú vezérlésére mindenképpen a kapcsoló után szereljük fel.
De, miért is?
Ha a nyomáskapcsoló után építjük be és az eltömődik, a szivattyút le tudja állítani a kapcsoló, mert van nyomás a kapcsolónál.
Viszont, ha elé építjük be és eltömődik a szűrő, akkor a kapcsoló úgy érzi, hogy nincs nyomás, ezért adja továbbra is az áramot a szivattyúnak ami szállítás nélkül tovább jár, nem kapcsol ki és így tönkremegy. Szélsőséges esetben le is égethetjük így szivattyúnkat. Több szivattyú „márka” is alkalmaz előszűrőt a szivattyú előtt, amit én egy marketingfogásnak neveznék. Sajnos már több ilyen szivattyút hoztak be hozzánk, ami tönkrement az előszűrő miatt. Kerülje az ilyen típusokat.
Azonban ha Ön áramláskapcsolót használ, érdemes a szűrőt a szivattyú és az áramláskapcsoló közé beépíteni. Ezzel ugyanis kiküszöbölhetjük azt a hibát, hogy a homoktól az áramláskapcsoló áramlásérzékelője fennakadjon és ne tudja leállítani a szivattyút ami szintén a tönkremenetelhez vezethet.
Ebben az esetben viszont nem jelent gondot, ha a szűrőnk eldugul, mert akkor az áramlás megszűnik a kapcsolóban és az szárazon futás hibaüzenettel le fogja állítani a szivattyúnkat.