Barion Pixel

A webhely tartalmának megjelenítéséhez és a felhasználói élmény javításához cookie-kat használunk. 

A telefonos megkereséseket jelenleg ügyfélszolgálatunk nehezen tudja fogadni. Kérjük a szivattyubolt@szivattyubolt.hu e-mail címre írják meg érdeklődéseiket!

Igyekszünk a lehető leggyorsabban válaszolni!

Megértésüket köszönjük!

Elfogadom

ÚTMUTATÓ BÚVÁRSZIVATTYÚ VÁLASZTÁSHOZ

Képzelje el, hogy alig pár perc olvasással olyan jól megismeri a búvárszivattyúkat, hogy nemcsak a saját vásárlását könnyítheti meg, de még ismerőseinek is jó tanácsokat adhat.

Pontosan ez a célunk ezzel a kiadvánnyal, mert hiszem, hogy a jó szolgáltatást és a vevő elégedettségét már itt, a tájékoztatásnál meg kell alapozni. A következő oldalakat hiánypótló anyagnak szánjuk. Azt vettük észre, hogy bár rengeteg információ elérhető a búvárszivattyúkról, de ezek a szakszavak ismeretét és szakmai tudást feltételeznek, és csak öntözéstechnikai szakemberek és szivattyúval foglalkozók értik, a laikusok nem.

Ezért a közérthetőségre törekedtünk – ám a szakmai információk helytállók maradtak. Nem „lebutítottuk” a búvárszivattyúkról szóló infókat, hanem emészthető formába öntöttük őket. Mindegy, hogy kertjének locsolásához, az öntözőrendszeréhez vagy a házi vízellátásához keres búvárszivattyút – mindenképp olvassa el az alábbi oldalakat, hogy jó döntést hozhasson. Az alábbi információkkal könnyebb lesz a márka és a típus kiválasztása, és elkerülheti a rossz választást.

A 2 legfontosabb szempont, a megfelelő szivattyú kiválasztása ezeken áll vagy bukik:

1. A víznyerő hely tulajdonságai (vagyis honnan kell a vizet kiszivattyúzni)

2. Az Ön céljaira mekkora vízmennyiségre és nyomásra van szükség?

Kezdjük a víznyerő hellyel.

A víznyerő hely lehet az Ön kertjében lévő fúrt kút, ásott kút, vert kút, kerti tó, patak, tartály vagy ciszterna. Hazánkban általában fúrt vagy ásott kút a jellemző.

A víznyerő helynek 3 olyan tulajdonsága van, ami a választást befolyásolja.

1. A víznyerő hely nyugalmi (statikus) vízszintje

A nyugalmi vízszint az, ahol a kútban „megáll” a víz úgy, hogy a kúttal semmit nem csinál (nincs vízkivétel). Ezt a földfelszíntől mérjük, és általában mínuszként jelezzük (pl. -7m).

Amikor vizet vesz ki a kútból, akkor a vízszint megváltozik. A második tényező tehát:

2. Üzemi (dinamikus) vízszint

A dinamikus vízszint az a vízmagasság, ahol szivatytyúzás közben beáll a víz. Ezt is a földfelszíntől mérjük.

3. A kút megengedett maximális vízhozama

Ezt az értéket kérdezze meg a kút készítőjétől. Elvileg kapni fog egy XXliter/perc értéket és egy -XXméter értéket is. Ez utóbbi a vízszint, melyre a kívánt nyomásérték meghatározásához lesz szükségünk.

Nagyon fontos adat, mert ha a megengedett vízhozamot átlépi, akkor a víz olyan sebességgel folyik be a kútba, hogy sok homokot is magával hozhat („homokol a kút”). Hasonló történik, mint a patakoknál: a lassan csordogáló patakvíz lerakja a hordalékait, míg az esőzés miatt felduzzadt patak rengeteg hordalékot visz magával, mert a víz gyorsan folyik.

A homokolás azért probléma, mert a szivattyúk többségének alacsony a homoktűrése, a homok pedig tönkreteheti a szivattyú alkatrészeit, elkoptatja a tömítéseket (tengelytömítés), leégeti a motort, sőt magát a kutat is tönkreteheti. A szárazonfutás után a legtöbb szivattyúprobléma a homokolásnak „köszönhető”, és sajnos ez nem garanciális probléma.

(Szivattyúknál megadják a homoktűrést. Egy átlagos szivattyú homoktűrése 40-50 gramm homok köbméterenként. A Pedrollo 4Blockm, 4SRm és 4SR típusú szivattyúk már 150 grammos homoktűréssel rendelkeznek, ami kiemelkedő.)

A probléma így kerülhető el:

  1. Kérdezze meg a kút megengedett vízhozamát a készítőtől
  2. Válasszon ennek megfelelő erősségű szivattyút (a túl erős szivattyú és túl nagy vízkivétel felgyorsítja a vízáramot és homokolást okoz)

Miután beszerelte a szivattyút, ellenőrizze, hogy mennyi homokot hoz magával a víz. Hiába számolta ki papíron, ha a gyakorlat megcáfolja, ugye. Töltsön tele egy kannát vagy palackot a kútból felhozott vízzel, várjon egy kicsit, és nézze meg, hogy mennyi homok ülepedik le az aljára.

Ha túl sok a homok, akkor a vízkivétel csökkentésével (a szivattyú „fojtásával”) visszaszoríthatja azt. Célszerű közvetlenül a kútnál egy csapot beépíteni, mert azzal csökkentheti a vízmennyiséget addig, amíg a víz már homokmentes.

FELSZÍNI SZIVATTYÚ VAGY BÚVÁRSZIVATTYÚ KELL NEKEM?

Ez az üzemi vízszinttől függ. Leegyszerűsítve: ha az üzemi vízszint 8-9 méternél kisebb, akkor a felszíni szivattyú kiváló megoldás. Ha ennél magasabb, akkor válasszon búvárszivattyút. (8-9 méternél mélyebben van a víz)

MEKKORA VÍZMENNYISÉGRE ÉS MEKKORA NYOMÁSRA VAN SZÜKSÉGE?

Ha Ön háza, lakása vízellátását szeretné megoldani, akkor 2-4 bar nyomás mellett 20-40 liter/perc vízhozamra van szüksége. Ha kertjét, veteményesét szeretné locsolni, hasonló értékkel számolhat. Ha nagy a kert, akkor ilyen vízhozam mellett lehet, hogy az esti locsolás egy óráig is eltart. Ha le szeretné rövidíteni a locsolásra szánt időt, azt nagyobb vízhozammal oldhatja meg (hiszen ha növelhetjük a vízhozamot, akkor a locsolási idő csökkenhet, de vigyázzunk a homokolási határra).

Ha kertjében öntözőrendszert építtetett ki, szinte biztos, hogy nagyobb nyomásra és vízhozamra van szüksége. Ebben az esetben a tervező vagy a kivitelező pontosan meg tudja adni Önnek a szükséges adatokat.

A KÚT ÁTMÉRŐJE

Alapszabály, hogy a búvárszivattyú átmérője minimum 20 milliméterrel legyen kisebb a kút átmérőjénél.

Ezzel elkerülheti az esetleges beszorulást és biztosítja a víz akadálymentes áramlását a szivattyú motorja mellett, ami a motor hűtéséhez elengedhetetlen. Nagy átmérőjű kutaknál (ásott kutak vagy gyűrűs kutak) úgynevezett ásottkút szivattyúkat alkalmazunk, amelyeknek köpenyhűtése van, vagyis a szivattyún belül áramló folyadék hűti a motort.

Nyugalmi vízszint – üzemi vízszint

Már tudja, hogy a nyugalmi vízszint a földfelszíntől mérve az a szint, ahol a kútban beáll a vízszint, ha nem történik vízkivétel. Az üzemi vízszint pedig az, ahol az Ön igényének megfelelő mennyiségű víz szivattyúzása során a földfelszíntől mérve a kútban beáll a vízszint.

Nagyon fontos, hogy a búvárszivattyút az üzemi vízszint alá telepítse. Ellenkező esetben szivattyúzás közben a víz egyszer csak elfogy, a szivattyú pedig képtelen lesz vizet szívni.

A helyzetet bonyolítja, hogy létezik a...

Maximális bemerülő mélység

A gyártók megadják a búvárszivattyúk maximális bemerülő mélységét. Ez annyit jelent, hogy a szivattyút a vízszint alá hány méterrel telepítheti.

Ha ezt az értéket átlépi, akkor a búvárszivattyú nem tud majd elindulni, sőt a szivattyú motorjában vízbetörés keletkezhet a túl nagy víznyomás miatt.

Példa a maximális bemerülő mélységre

Nézzük meg a gyakorlatban a fentieket. Ha az Ön kútjában a nyugalmi vízszint 12 méter, az üzemi pedig 33 méter, akkor a búvárszivattyút legalább 34 méter mélyre kell telepítenie. A bemerülési mélységet úgy kapja meg, ha a 34 méter üzemi vízszintből kivonja a 12 méter nyugalmi vízszintet. Tehát a bemerülési mélység 22 méter.

Lehet, hogy az Ön teljesítményelvárásainak megfelelne például egy UMBRA Eurojet búvárszivattyú, de annak maximális bemerülési mélysége 19 méter. Ezt a típust tehát nem alkalmazhatja, mert nem szabad az Ön kútjának üzemi vízszintje alá telepíteni mert az meghaladja a megengedett 19 métert. Ezért másik típust kell választania, például egy PEDROLLO 4blockm 2/10-est. Ez kicsivel nagyobb teljesítményű, de a maximális bemerülési mélysége már 60 méter, így nyugodtan telepítheti kútjának üzemi vízszintje alá.

Hmax és Qmax érték búvárszivattyúk esetén

Búvárszivattyú választásnál is figyelembe kell vennie a Hmax és Qmax értéket. Ebben az esetben a jelleggörbe ad megfelelő támpontot a szivattyú kiválasztásához.

Példa megfelelő búvárszivattyú kiválasztására

Tegyük fel, hogy van egy 125 mm átmérőjű csőkútja melynek nyugalmi vízszintje 12 méter, az üzemi vízszintje pedig 33 méter. Ön egy automata öntözőrendszert szeretne üzemeltetni 60 liter/perc vízkivétellel, 3,5 bar nyomáson. (Az értéket a tervező adja meg.)

A 3,5 bar nyomás 35 méter emelőmagasságnak felel meg. Tehát Önnek olyan szivattyút kell keresnie, amely 68 méteren 60 liter/perc vízszállítási teljesítményt biztosít és belefér a 125 mm-es kútba. A 68 métert úgy kapta meg, hogy a 33 méter üzemi vízszintet és a felszínen igényelt 3,5 bar nyomásnak megfelelő 35 méteres vízoszlop magasságot összeadta.

Miért kell a két értéket összeadni?

A szivattyúnak 33 méteres emelőmagassággal kell bírnia ahhoz, hogy a felszínre juttassa a vizet, de ekkor még nyomás nélkül folyna ki a víz (a kiszámolt nyomás csak arra elég, hogy épp eljusson a felszínre a víz). Hogy a kifolyásnál 3,5 bar legyen, a szivattyúnak további 35 méter emelőmagasságot kell biztosítania. A két emelőmagasság összege 68 méter (kb 6,8 bar).

Fontos, hogy búvárszivattyúknál az emelőmagasságot mindig az üzemi vízszinttől, és nem a telepítési mélységtől kell számolnia.

Miért?

A búvárszivattyút telepítheti 1 vagy akár 20 méterrel is az üzemi vízszint alá. Azt gondolhatja, hogy ha a búvárszivattyút 20 méterrel az üzemi vízszint alá telepíti, akkor a felszíntől már 53 méterre van, tehát a felszínig 53 méter emelőmagasságra lenne szükség. Ez azonban nem így van. A csőben ugyanis a közlekedő edények elve miatt a víz magától feljut 33 méterig. Tehát a szivattyú a vizet csak 33 méterről emeli. Azért nincs értelme 20 méterrel az üzemi vízszint alá telepíteni a búvárszivattyút, mert így megnő a csővezeték súrlódási ellenállása.

Tehát az átmérő miatt 3 vagy 4 collos (kb 75 vagy 100 mm átmérőjű) búvárszivattyút kell keresnie, ami 68 méteren 60 liter/perc szállítási teljesítményű. Ennek megfelel a Pedrollo 4blockm 4/14-es szivattyú. Ez 70 méteren tud 60 liter/perc vízszállítást (vagyis 70 méteren 60 liter/perc a munkapontja) és itt dolgozik majdnem a legjobb hatásfokkal, ugyanis elmondható, hogy a szivattyúk nagy része a jelleggörbe középső részén dolgozik a legjobb hatásfokkal. Mint egy autó motorja, ami sem alapjáraton sem padlógázon nem fogyaszt a legkedvezőbben.

Nagyon ritka hogy pont megfelelő munkaponttal találjon szivattyút. Az ökölszabály itt is az, hogy érdemes a nagyobb teljesítményűt választania. Ha több típusból választhat, akkor válassza azt, amelyik a legjobb hatásfokkal dolgozik az adott munkaponton.

Amennyiben segédletünk tanulmányozása után sem tud választani, esetleg nem biztos a választásában, mi szívesen segítünk, mert ez a dolgunk.

Kattintson weboldalunkon az ajánlatkérés menüpontra, vagy írjon szivattyubolt@szivattyubolt. hu e-mail címünkre és adja meg az alábbi adatokat:

  1. Mire szeretné használni a szivattyút?
  2. Mekkora a kút átmérője, ill mi a víznyerő hely (ciszterna,tó stb.)?
  3. Mekkora a kútjának statikus (nyugalmi) valamint dinamikus (üzemi) vízszintje méterben?
  4. Mekkora a kút maximális üzemi vízhozama (homokolás nélkül ennyit lehet kitermelni)?
  5. A felhasználási helyen igényelt víz mennyisége liter/perc és a hozzá tartozó nyomásigény bar (a víz mennyiség nem haladhatja meg a maximális üzemi vízhozamot)
  6. Mekkora a felhasználási hely távolsága vagyis a csővezeték hossza a kúttól?
  7. Mi a csővezeték anyaga és mekkora a belső átmérője?

Mi 1-2 munkanapon belül válaszolni fogunk és segítünk Önnek a szivattyúválasztásban!

Tartalomhoz tartozó címkék: blog búvárszivattyú Kerti szivattyú