Barion Pixel

A webhely tartalmának megjelenítéséhez és a felhasználói élmény javításához cookie-kat használunk. 

A telefonos megkereséseket jelenleg ügyfélszolgálatunk nehezen tudja fogadni. Kérjük a szivattyubolt@szivattyubolt.hu e-mail címre írják meg érdeklődéseiket!

Igyekszünk a lehető leggyorsabban válaszolni!

Megértésüket köszönjük!

Elfogadom

Villamos energia ivóvízből

Vizes bevezető

Mi az: folyékony halmazállapotú, nélkülözhetetlen az élethez, szerkezetét két hidrogén és egy oxigén alkotja? Igen, ez a víz. Földünk több mint 70 százalékát ez a létfontosságú folyadék borítja. Ez hozzávetőlegesen 360 millió km2 területnek felel meg.

A Föld felületén található vízkészlet több mint egy milliárd köbméter víztömeget jelent. Megoszlása igen érdekes, hiszen a folyók és tavak mindössze a 0,02%-át, a talajvizek, rétegvizek 0,58%-át, a magashegyi és sarkvidéki jégkészletek még mindig csak 2%-ot tesznek ki. A nyerő duó pedig az óceán és a tenger. Szinte hihetetlen, hogy az óceánok és tengerek alkotják a vízkészlet 97,4 %-át. Az igazi kérdés az, hogy miért nem használjuk ki a természet adta villamos energia lehetőségeket?

Dunán innen, Murán túl

A Zala megyében található Tótszerdahelyen igába fogták országunk leggyorsabb folyóját, a Murát. Egy a környezetre teljesen ártalmatlan lapátos vízerőművet állítottak munkába. A törpe erőmű a Mura folyását sem manipulálja. A szerkezet gyakorlatilag a folyó sodrásából képes közel 10 kilowatt áramot fejleszteni. A vízen úszó objektum által előállított áram pedig bevételt jelenthet a helyi önkormányzatnak.

Világ körüli (villamos) energiák

Ír-tó jó

Skóciában például ár-apály erőművekkel termelnek áramot. Hogy mégis hogyan? Egyszerűen elektromos hálózatra kapcsolták, azt az ár-apály erőművet, amely hasznosítani tudja a mechanikai energiát. Ezt az energiát pedig a tengerszint ciklikus változásából nyeri. Ahhoz, hogy az ár-apály energiát ki tudjuk használni szükséges egy gát az árapálymedence nyílásánál és ez a gát képes áramot előállítani vízturbina és generátor közreműködésével. Mindig lehet rá számítani, nem okoz csalódást, hiszen csupán az apály és dagály befolyásolja működését. Egy nap kétszer van apály és dagály, ezért nagyon könnyen kezelhető. Ilyen erőmű építése igen költséges és ehhez még megfelelő helyszínnek is kell társulnia. Egy nap alatt 10 órán keresztül tud áramot produkálni, ezért nem a legeredményesebb megoldás a villamos energia előállításában. Az ír masina 500 kW teljesítményt tud kipréselni magából. Ha nagyon szorgalmasak vagyunk, akkor a pontos teljesítményt is kiszámíthatjuk, mégpedig úgy, hogy az ár és az apály közötti vízszint különbségét négyzetre emeljük.

A Világ legnagyobb vízi erőműve

Brazília és Paraguay közötti Parana nevű folyóra építették.

Nem csak 18 éven felülieknek!

A híres Itaipu gáton közel 18 évig dolgoztak a szakemberek, 18 generátora van és 18 millió dollárba került az elkészítése. Mondhatni a szám végig jelen volt a közel két évtizedig készülő modern kolosszus építésénél. A turbó erőmű iszonyatosan nagy volumenű áramot termel; 27 millió háztartást képes ellátni villamos energiával. A rengeteg vasból és betonból összetákolt erőműnek köszönhetően évente 67,5 millió tonna széndioxid kibocsátását küszöböljük ki.

Három Szurdok

Itaipu gátat megelőzve a Kínában található Három Szurdok gát 29 generátorral és 84 terawatt teljesítménnyel szuperál. Ez a Jangce folyón több millió köbméter betonból és több ezer tonna acélból épült monstrum másodpercenként 116 000 köbmétert képes átereszteni. Kína áramtermelésének 1/9-edét adja.

Valami Amerika

A Missouri közelében található különleges erőművet azért alkották meg, hogy besegítsen az áramellátásba, ha az erőművek kapacitását is meghaladó energiafogyasztás lépne fel. Azért kivételes, mert nem egy folyón, hanem egy hegy tetején helyezkedik el, formáját tekintve pedig leginkább egy szívre hasonlít. A Taum Sauk névre keresztelt erőmű a hidroelektromos erőművek egyik típusa. Az energiatermelést úgy érik el, hogy a vizet egy közeli hegy tetejéről átáramoltatják - egy több mint 2 kilométer hosszú alagúton- a turbinához, ami 240 méterrel alacsonyabban rejtőzik.

Nini! Egy japán víz alatti mini!

A japán Ibasei cégnek sikerült kifejleszteni egy olyan kis vízerőművet, ahol már a duzzasztók és gátak a múlt technológiáját idézik. A mini csoda gyakorlatilag a sebesség adta lehetőséget használja ki; a víz sebessége megnő, ahogy átmegy a turbinán, jóval több energiát termelve így. Kis mérete ellenére teljesítménye: 250 W és teljesen ártalmatlan a környezetre.

Niagara

Venezuelában barangolunk, ahol is a híres Niagara-vízesést láthatjuk egyelőre csak lelki szemeink előtt. A széles és dübörgő vízesésen több mint 110 000 köbméter víz tódul le percenként. A folyó vizét egy 10 kilométeres alagút szállítja el a Sir Adam Beck erőműig. A gravitációnak köszönhetően másodpercenként 500 köbméternyi vizet kézbesít. Ami kiszolgál egy 400 ezer főt számláló várost vagy 160 ezer otthont villamos energiával.

Föltámadott a tenger

Islay Csiga

A skóciai Islay szigetén működik az első hullámerőmű a Csiga. Ez az erőmű gyakorlatilag a hullámokból szerzett energiát táplálja be az elektromos hálózatba. A legnagyobb hullámerőmű szintén Skóciához kapcsolódik. A hat részből álló szerkezet összteljesítménye 9 megawatt, 42 000 otthont szolgál ki energiával.

A kör bezárul

Sajnos nálunk nincsenek magas hegyek, ezért nehéz lenne nagyesésű vízturbinát építeni. Viszont vannak folyóink, amelyek előnyeit talán kicsit jobban is ki lehetne használni. Kisesésű vízturbinák telepítése viszont lehetséges lenne, hiszen ezek bővizű folyókra telepíthető generátorok. Ezek a turbinák kis esésű vízfolyásokra lehet telepíteni. Ilyenkor a víz áramlásának sebessége viszonylag csekély és nagy tömegű vízre van szükség. Turbina csoporton belül is több konstrukció közül választhatunk. Amit minden esetben figyelembe kell vennünk az a vízáralmás és az esési magasság. Ezeket ismerve tudjuk kiválasztani a számunkra legmegfelelőbb típust. A ZD sorozatú vízturbinák sok helyen használhatók. Jó választás esetén egy ZD1.8-0.3DCT4-Z masina 1,8 méteres esési magasság és percenkénti 40 literes vízáramlás mellett 300 W teljesítményre szakosodott-. A ZD3.0-0.7DCT 4-Z típus percenként már 50 literes vízhozamra képes 2,5 méter esési magasság mellett 700 W teljesítménnyel büszkélkedhet.

A Murától elég nagy távot tettünk meg, betekintést nyerhettünk több ország vívmányaiba. Ennek tükrében megállapíthatjuk, hogy a víznek igen, de a fejlődésnek nem szabhatunk gátat. Petőfi szavait azért tartsuk szem előtt, aki már a 19. században tudta –bár nem energetikai szempontból -, hogy „Azért a víz az úr!”

Tartalomhoz tartozó címkék: blog