Barion Pixel

A webhely tartalmának megjelenítéséhez és a felhasználói élmény javításához cookie-kat használunk. 

A telefonos megkereséseket jelenleg ügyfélszolgálatunk nehezen tudja fogadni. Kérjük a szivattyubolt@szivattyubolt.hu e-mail címre írják meg érdeklődéseiket!

Igyekszünk a lehető leggyorsabban válaszolni!

Megértésüket köszönjük!

Elfogadom

A szivattyúk története 3.

Az önfelszívó szivattyúk típusainak felhasználása

A legszélesebb körben elterjedt önfelszívó szivattyú-típusok a külső ejektoros önfelszívó szivattyúk. A SIHI-szivattyúkat is sok helyen használják, de elsősorban üzemekben, ahol nagy teljesítményre, masszív felépítésre, és biztos üzemi indulásra van szükség.

A SIHI-szivattyúk hosszú élete nehézkes javíthatósággal jár együtt, hiszen egyedi és magas minőségű alkatrészeik kizárólag a gyártótól szerezhetőek be, és a felépítése sem könnyíti meg a hozzáférést a javításhoz.

Ugyanakkor az is igaz, hogy a SIHI-szivattyúkat előnyös tulajdonságaik miatt a mai napig gyártják és folyamatosan fejlesztik is.

 

A JET rendszerű önfelszívó szivattyúk

A JET rendszerű önfelszívó szivattyúk a SIHI-szivattyúkhoz hasonlóan a szivattyútest előtt – azaz a szívóág bekötésénél – vákuumot hoznak létre, ez biztosítja a szivattyú önfelszívását. A vákuumot ejektor alkalmazásával tudják kialakítani. Az ejektor azon az elven működik, hogy a zárt térbe fecskendezett víz vagy gőz magával rántja a környezetében található levegőt, így vákuumot indukál, ezért a szívóágon vizet szivattyúz az ejektortérbe, majd a szivattyútestbe. Ez az ún. Venturi-elv, amelyet porlasztókban és a versenyautók leszorító erő gerjesztéséért felelős diffúzoraiban is alkalmazzák.

Az ejektoros szivattyúk alkatrészei nem minden esetben olyan robusztusak, mint a SIHI-szivattyúké. Ugyan kaphatóak öntöttvas vázzal is, de vannak forgalomban pl. üvegszál erősítésű műanyag házas típusok is.

A JET rendszerű önfelszívó szivattyúkhoz minden esetben javasolt lábszelep alkalmazása. Ez az alkatrész arra szolgál, hogy a szivattyú működtetése után ne tudjon visszafolyni a víz a szivattyútestből és a szívócsőből a kútba/tartályba.

 

A Jet-szivattyúk alkalmazási területei

Az ejektoros szivattyúk jól tűrik, ha homokos a szivattyúzásra kerülő víz, illetve kisebb szilárdanyag-részek vannak benne. A gázos folyadék szivattyúzására is kiválóan alkalmasak, mert az ejektor „kitermeli” a folyadékból a gázokat, amelyek gondot okozhatnak a szivattyú működésénél. Nyomásfokozásra is használhatóak, különösen az ejektoros-diffúzoros változatok.

Ezek a szivattyútípusok felszíni alkalmazásra is megfelelőek, házi vízerőmű-rendszerekben is nagyon népszerűek, mert megbízhatóak és karbantartási igényük minimális. Fagyvédelmükről azonban mindig gondoskodni kell!

Akadály lehet a JET-szivattyú alkalmazásánál, hogy a kitermelendő víz szintjének mélysége maximálisan 9 méter lehet.

 

Az önfelszívó szivattyúk teljesítményének fokozása

Az önfelszívó ejektoros szivattyúk egy vagy többlépcsősek is lehetnek. Az egylépcsős önfelszívó szivattyúk esetében a járókerék diffúzorházban kerül elhelyezésre, ez a megoldás – az áramlástani elvek alapján – fokozza a nyomóoldali teljesítményt. A többlépcsős változatok esetében több járókereket tesznek egymás után szintén diffúzorházakban elhelyezve. Ezt a megoldást nem csak önfelszívó szivattyúknál alkalmazzák. Az önfelszívó szivattyús változat neve ejektor-diffúzor szivattyú.

Az ejektoros szivattyúkban – és különösen az ejektor-diffúzor szivattyúkban sem – nem javasolt a szívó oldali ellenállás növelése, így tilos a szívóágon akár vízszűrő elhelyezése is!

Legalább a névleges csatlakozási méretnek megfelelő szívócső használata javasolt, de javíthatunk is a teljesítményen ha eggyel nagyobb méretet alkalmazunk.

Önfelszívó jektoros szivattyúinkat ide kattintva tekintheti meg.

Előző rész: Szivattyúk története 2

Tartalomhoz tartozó címkék: blog Kerti szivattyú Szivattyú