Elég egy apró hiba, elég egy kis figyelmetlenség, és ez a harmónia megbomlik, a folyamat pedig megszakad. Éppen ezért érdemes megismerni a szivattyúk alkatrészeit, és látni, hogy melyiknek mi a dolga.
Kezdjük elsőként a járókerékkel.
Mi a járókerék?
Az áramlástechnikai gépekben használatos járókerék tulajdonképpen egy speciális szerkezeti elem, amely energiaátalakítást végez, és ezzel segíti a kiszolgált gép működését. Ez utóbbi lehet turbina vagy szivattyú; a turbinánál a közeg áramlása forgatja meg a járókereket, miközben a szivattyúnál a meghajtott járókerék eredményez mechanikai munkát.
Úgy is mondhatjuk, hogy a szivattyúk járókerekei megmozgatják a vizet; a turbinában viszont a víz mozgatja meg az alkatrészt. A szivattyúknál a térfogat-kiszorításon alapuló típusok alkalmazzák a járókereket, így például a centrifugálszivattyúk és az örvényszivattyúk is ezt használják.
Kialakításuk szerint beszélhetünk radiális, félaxiális, axiális, csatornás, vortex járókerekekről.
A járókerekek típusai
A leginkább a keringető szivattyúkban és szerszámgép-szivattyúkban alkalmazott radiális járókeréknél a mozgatni kívánt közeg a gép tengelyére merőlegesen, sugárirányban lép ki a szívócső irányába. A típus előnye, hogy kis térfogatáram mellett is képes magas nyomást biztosítani.
A radiális kialakításhoz valamelyest hasonlító félaxiális járókerékben a folyadék kilépési szöge eltér a sugáriránytól, ezért nagyobb térfogatáram megvalósítására alkalmas. Általában öntöző- és hűtési rendszerekben használják.
Az axiális járókerék egy propeller, amely egy cső alakú szivattyúban mozgatja folyadékot; előnye szintén a nagy térfogatáram, ezért előszeretettel használják szennyvíztisztításra kifejlesztett szivattyúknál.
A csatornás járókerék is kiválóan használható szennyvíz vagy szilárd anyagokat tartalmazó folyadék szállítására. Előnye, hogy magas hatásfokkal dolgozik, és hogy a különleges kialakítás miatt kicsi a dugulás kockázata.
A dugulásmentes működést biztosító vortex járókerék, ahogy a neve is mutatja, az örvényt használja annak érdekében, hogy a homokkal vagy szilárd anyagokkal szennyezett közeget hatékonyan el tudja szállítani.
A járókerekek további fontos tulajdonságai
A járókerék működését a lapátok biztosítják: a közeg mozgatásáért felelős elemek száma általában fordított arányban van a fordulatszámmal.
A felhasznált alapanyag műanyag vagy acél (csak ritkán szilumin), és nagy általánosságban elmondható, hogy minél nagyobb a szállítani kívánt közegben a szennyeződés, annál nagyobb keménységű acélt használnak. Előfordul az is, hogy az acéllapátokat poliuretánnal vonják be.