Barion Pixel

A webhely tartalmának megjelenítéséhez és a felhasználói élmény javításához cookie-kat használunk. 

A telefonos megkereséseket jelenleg ügyfélszolgálatunk nehezen tudja fogadni. Kérjük a szivattyubolt@szivattyubolt.hu e-mail címre írják meg érdeklődéseiket!

Igyekszünk a lehető leggyorsabban válaszolni!

Megértésüket köszönjük!

Elfogadom

A világ legnagyobb vízszivattyúja

Talán akadnak, akik emlékeznek még a tíz évvel ezelőtt lecsapó Katrina hurrikánra, és azt követő szörnyű eseményekre és tragédiákra. A hatalmas vihar következtében a 2005-ös év augusztusára New Orleans közel 80%-a ár alá került, bizonyos területeken pedig a vízszint magassága elérte a 4,6 métert is.

Bár a katasztrófa előtt a lakosság zömét sikerült evakuálni, mégis sokan rekedtek a városban, és halálos áldozatokat is követelt magának a hurrikán – a legutolsó becslések szerint a számuk megközelíti az ezerötszázat. Ahhoz, hogy ez a szerencsétlen esemény bekövetkezett, számos ok vezetett, és az azóta eltelt időben rengeteg intézkedés történt annak érdekében, hogy ne következhessen be hasonló.

Az egyik ilyen lépés nem más, mint a világ legnagyobb vízszivattyújának a megépítése, ami árvízvédelmi célokat szolgál.

Szivattyúk az árvízvédelemben

Nem egyedi eset, hogy árvizek esetén szivattyúkat vetnek be. Híradók felvételein, sajtófotókon – a kevésbé szerencsések működés közben is – időről időre láthatunk kisebb-nagyobb gépeket, amint a természet erőivel igyekeznek megbirkózni. Az erre a célra fejlesztett speciális, nagy teljesítményű szivattyúk napjainkra már mind a tűzoltóság, mind pedig a katasztrófavédelmi szervezetek szabvány felszerelései közé tartoznak.

Közel 570.000 liter percenként

Mérnökök és szakemberek egész hada dolgozott azon a koncepción, amely New Orleans árvízvédelmi tervét jelenti. Ennek egyik eleme az a gigantikus vízszivattyú, amely elképesztő teljesítményre képes. Az ötszázmillió dollárba kerülő monstrum nem csupán a méreteivel nyűgözi le a külső szemlélőt, hanem az elképesztő teljesítményével is – percenként közel 570.000 liter folyadék átpumpálására képes, ami tizenöt olimpiai úszómedence vízmennyiségének felel meg.

5000 lóerő, több tonnányi acél – ezek a gigantikus berendezés további adatai, amik igazán impozánssá teszik ezt az egyedi szerkezetet.

Kétlépcsős védekezés

Annak érdekében, hogy a mérnöki remekműnek számító szivattyú a megfelelő hatékonysággal tudjon működni akkor, amikor szükség van rá, a specialisták egy komplex, kétlépcsős rendszert hoztak létre. Az első védelmi vonal ugyanis egy közel 10 méter magas, és nagyjából hét kilométer hosszú acélból készült kapu – vagyis kapuk sora –, amely leér egészen a csatorna aljáig, és a legszélsőségesebb időjárási viszonyoknak is képes ellenállni – akár ötméteres hullámokat is kibír, és 220 km/h-ás szélben is szilárdan áll.

Ezeket a kapukat majd’ négy méter széles betonfalak tartják, amiket további 518 acél cölöp erősít meg. Ennek eredményeképpen akár kétszázezer kilogrammnak is képesek ellenállni.

New Orleans – Talán kicsit szárazabb lesz

A nem túl szerencsés földrajzi elhelyezkedésű város, amit egyik oldalról a Mexikói-öböl, másrészt pedig a Pontchartrain-tó határol, és amit ráadásul még a Mississippi folyó is fenyeget, ha árvizekről van szó, az új védelmi rendszernek – benne az óriási szivattyúval – köszönhetően a jövőben talán kicsit nagyobb biztonságban érezheti magát.

Tartalomhoz tartozó címkék: blog Szivattyú